Наше підприємство вже понад 30 років надає послуги населенню, для чого орендує приміщення. Для одержання дозволу на розміщення ательє прокату держадміністрації районів міста щорічно вимагають отримувати дозволи від органів пожежної інспекції та санепідслужби. Пожежна інспекція за окрему (і не малу) плату проводить експертизу протипожежного стану приміщень, яких у нас близько 20, і потім видає дозвіл на початок роботи. Чи вірно це?

Наше підприємство вже понад 30 років надає послуги населенню для чого орендує приміщення. Для одержання дозволу на розміщення ательє прокату держадміністрації районів міста щорічно вимагають отримувати дозволи від органів пожежної інспекції та санепідслужби. Пожежна інспекція за окрему і не малу плату проводить експертизу протипожежного стану приміщень яких у нас близько 20 і потім видає дозвіл на початок роботи. Чи вірно це? Видача дозволів здійснюється органами державного пожежного нагляду відповідно до вимог ст. 10 Закону «Про пожежну безпеку» та Порядку видачі органами державного пожежного нагляду дозволу на початок роботи підприємств та оренду приміщень затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 14 лютого 2001 р. № 150 згідно з якими дозволи видаються на початок роботи новостворених підприємств введення в експлуатацію нових і реконструйованих виробничих житлових та інших об'єктів впровадження нових технологій передачу у виробництво зразків нових пожежонебезпечних машин механіз¬мів устаткування та продукції оренду будь-яких приміщень. Для одержання дозволу необхідно подати заяву відповідного зразка висновок експертизи протипожежного стану об'єкта а для орендованих приміщень також копію договору оренди в якому окремим пунктом обов'язково вказується відповідальність за дотримання вимог пожежної безпеки. За відсутності фактів порушення протипожежних вимог дозвіл видається без обмеження терміну його дії. За наявності окремих фактів порушення правил пожежної безпеки крім тих що можуть призвести до виникнення пожежі перешкоджають її гасінню або евакуації людей під час пожежі у дозволі зазначаються термін та умови його дії. Після своєчасного виконання цих умов термін дії дозволу продовжується на підставі заяви власника орендаря . Разом з тим нагадуємо що відповідно до ст. 10 Закону «Про пожежну безпеку» та п. 2.8 Правил пожежної безпеки в Україні початок роботи новоствореного підприємства введення в експлуатацію нових реконструйованих виробничих житлових та інших об'єктів оренда будь-яких приміщень без дозволу органів державного пожежного нагляду забороняється. Згідно з Переліком платних послуг що можуть надаватися підрозділами Державної пожежної охорони Мініс¬терства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи МНС затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 15 травня 2000 р. № 798 органами державного пожежного нагляду здійснюються платні послуги з проведення експертизи стану пожежної безпеки об'єктів будівель споруд приладів обладнання та продукції. Зазначені у Переліку платні послуги можуть надаватися тільки за письмовим звернен¬ням суб'єктів господарювання а їх вартість обчислюється відповідно до встановлених тарифів щодо виконання платних послуг узгоджених з Міністерством фінансів України та Міністерством економіки України. Виходячи з вищевикладеного дії посадових осіб органів державного пожежного нагляду щодо вимог отримання Вами дозволу на оренду приміщень відповідають вимогам законодавства. Роз`яснення: М. ПИЛИПЕНКО заступник начальника Державного департаменту пожежної безпеки МНС України Охорона праці № 5 2004