Чи мають право працівники управління, а саме — монтажники з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій і муляри — на пенсію за віком на пільгових умовах, якщо атестацію їхніх робочих місць було проведено, але працівники не зайняті на цих роботах 80% робочого часу, і якими документами підприємство повинно підтверджувати факт їхньої зайнятості на вказаних роботах менше ніж 80% робочого часу (форми 2, 3, відомість обліку робочого часу тощо)?

Чи мають право працівники управління а саме монтажники з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій і муляри на пенсію за віком на пільгових умовах якщо атестацію їхніх робочих місць було проведено але працівники не зайняті на цих роботах 80% робочого часу і якими документами підприємство повинно підтверджувати факт їхньої зайнятості на вказаних роботах менше ніж 80% робочого часу форми 2 3 відомість обліку робочого часу тощо ? Згідно з вимогами ст. 13 Закону «Про пенсійне забезпечення» право на пенсії за віком на пільгових умовах мають працівники зайняті повний робочий день на підземних роботах на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими із шкідливими і важкими умовами праці за Списками № 1 і № 2 виробництв робіт професій посад і показників затвердженими Кабінетом Міністрів і за результатами атестації робочих місць. Тобто підставою для призначення такої пенсії є наявність професії та виробництва у відповідному Списку та підтвердження шкідливих умов праці результатами атестації робочих місць за умовами праці протягом повного робочого дня встановленого для даного виробництва. Відсутність хоча б однієї з цих умов не дає права працівникові на пенсію за віком на пільгових умовах. Згідно з п. 6.4 Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці розроблених на виконання постанови Кабінету Міністрів від 01.08.92 р. № 442 і затверджених Міністерством праці України постанова від 01.09.92 р. № 41 та Головним державним санітарним лікарем України під повним робочим днем треба розуміти виконання робіт передбачених Списками впродовж не менше ніж 80% робочого часу що має підтверджуватись відповідними документами. Під час атестації робочого місця з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці а також із шкідливими і важкими умовами праці для визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах враховуються фактори що діють на працівника не менше ніж 80% робочого часу. Тривалість дії шкідливих факторів виробничого середовища за зміну заноситься до Карти умов праці форма якої затверджується Мінпраці спільно з МОЗ. Ці дані визначаються на підставі аналізу технологічного процесу хронометражних спостережень фотографії робочого часу інших облікових документів підприємства. Роз`яснення: С. РЯБОКОНЬ Головний державний експерт з умов праці Міністерства праці та соціальної політики Охорона праці № 6 2005