У журналі «Охорона праці» № 12 за 2004р. (с. 47) дано відповідь на лист С. Антоньєва, головного інженера ВАТ «Меридіан» імені С. П. Корольова (Київ), в якому зазначається, що робітниця підприємства, яка працювала у цеху з виробництва електронної техніки за професією, внесеною вперше до Списків виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, у 1991 p., не має права на пенсію за віком на пільгових умовах, бо працювала за вказаною професією до 05.03.90р. Заступник керівника управління з питань соціального захисту Федерації профспілок України В. Максимчук у своїй статті «Порядок призначення пільгових пенсій» (журнал «Бухгалтерия» № 41,2002р.), вказує: «...Утому випадку, коли Списками № 1 і №2 з 01.01.92р. передбачено професії, яких у раніше діючих Списках не було, обчислювати пільговий стаж треба за весь період роботи за вказаною професією (за записами у трудовій книжці). То чи має право згадана робітниця заводу ВАТ «Меридіан» на пільгове пенсійне забезпечення?

У журналі «Охорона праці» № 12 за 2004р. с. 47 дано відповідь на лист С. Антоньєва головного інженера ВАТ «Меридіан» імені С. П. Корольова Київ в якому зазначається що робітниця підприємства яка працювала у цеху з виробництва електронної техніки за професією внесеною вперше до Списків виробництв цехів професій і посад зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах у 1991 p. не має права на пенсію за віком на пільгових умовах бо працювала за вказаною професією до 05.03.90р. Заступник керівника управління з питань соціального захисту Федерації профспілок України В. Максимчук у своїй статті «Порядок призначення пільгових пенсій» журнал «Бухгалтерия» № 41 2002р. вказує: «...Утому випадку коли Списками № 1 і №2 з 01.01.92р. передбачено професії яких у раніше діючих Списках не було обчислювати пільговий стаж треба за весь період роботи за вказаною професією за записами у трудовій книжці . То чи має право згадана робітниця заводу ВАТ «Меридіан» на пільгове пенсійне забезпечення? Згідно з вимогами ст. 13 Закону «Про пенсійне забезпечення» право на пенсії за віком на пільгових умовах мають працівники зайняті повний робочий день на підземних роботах на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими з шкідливими і важкими умовами праці за Списками № 1 і № 2 виробництв робіт професій посад і показників затвердженими Кабінетом Міністрів і за результатами атестації робочих місць. Тобто підставою для призначення такої пенсії є наявність професії та виробництва у відповідному Списку і підтвердження шкідливих умов праці результатами атестації робочих місць за умовами праці протягом повного робочого дня встановленого для даного виробництва. Відсутність хоча б однієї з цих умов не дає права працівникові на пенсію за віком на пільгових умовах. Слід зазначити що під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки які діяли на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно віддати внесення цієї посади чи професії до Списків. Відповідно до ст. 100 Закону «Про пенсійне забезпечення» особам які працювали до введення в дію цього Закону 1 січня 1992 р. на роботах із шкідливими і важкими умовами праці передбачених раніше діючим законодавством пенсії в розмірах передбачених цим Законом призначаються відповідно до вимог за віком і стажем встановлених раніше діючим законодавством. Так при встановленні права на пільгову пенсію за ст. 100 Закону слід керуватися Списками виробництв цехів професій і посад робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах затвердженими постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.56 р. № 1173 та Списками виробництв робіт професій посад і показників що дають право на пільгове пенсійне забезпечення затвердженими постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.91 р. № 10. Отже у наведеному в листі прикладі якщо робітник працював до 05.03.90 p. мають бути застосовані Списки затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.56 р. № 1173. Оскільки професія про яку йдеться у листі цими Списками не була передбачена тому і права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідний робітник не має. Роз`яснення: О. ЧЕРНЕТЕНКО заступник Головного державного експерта з умов праці Міністерства праці та соціальної політики Охорона праці № 5 2005